FENG czyli następca Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój
1 października 2021Ulgi podatkowe na innowacje
10 grudnia 2021Przemysł zmierza coraz szybciej w stronę cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji, a tym samym IV rewolucja przemysłowa jest nieunikniona.
CZYM JEST PRZEMYSŁ 4.0?
Przemysł 4.0 to koncepcja opisująca złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw, który obejmuje integrację łańcucha wartości, wprowadzanie nowych modeli biznesowych oraz cyfryzację produktów i usług. Wdrażanie tych rozwiązań możliwe jest dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych, zasobów danych oraz zapewnieniu komunikacji w sieci współpracy maszyn, urządzeń i ludzi. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która organizowała pilotażowy konkurs w tej tematyce dla przedsiębiorstw produkcyjnych, wskazała 10 głównych technologii, będących podstawą transformacji w kierunku Przemysłu 4.0:
- Big Data oraz działania związane z analizą danych;
- Roboty przemysłowe;
- Przemysłowy Internet rzeczy;
- Integracja IT/OT i tworzenie systemów cyber-fizycznych (CPS);
- Cyberbezpieczeństwo;
- Chmura obliczeniowa;
- Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość;
- Sztuczna inteligencja;
- Blockchain;
- Druk addytywny (druk 3D).
JAK ROZWIJA SIĘ PRZEMYSŁ 4.0?
Jak wynika z raportu „Industry 4.0 Market by Technology (Industrial Robots, Blockchain, Industrial Sensors, Industrial 3D Printing, Machine Vision, HMI, AI in Manufacturing, Digital Twin, AGVs, Machine Condition Monitoring) and Geography – Global Forecast to 2026”, wartość światowego rynku przemysłu 4.0 wzrośnie z 64,9 miliarda dolarów w 2021 roku do 165,5 miliarda dolarów w 2026 roku. W Polsce Przemysł 4.0 jest jeszcze bardzo słabo rozwinięty. Raport International Federation of Robotics pokazuje, że mamy jeszcze spor do zrobienia w tym zakresie. W polskich zakładach produkcyjnych działa około 17 tys. robotów, a na całym świecie około 3 mln. Tym samym pod kątem wskaźnika ilości robotów przypadających na 10 tys. pracowników produkcyjnych znajdujemy się na 32 miejscu na świecie i 19 w Europie. Na przyspieszenie IV rewolucji przemysłowej w ostatnim czasie niewątpliwie wpłynęła pandemia. Coraz więcej przedsiębiorców i innych podmiotów rozumie potrzebę zmiany i rozpoczyna działania mające im pozwolić na transformację cyfrową. Nowe technologie cyfrowe przynoszą na pewno olbrzymie korzyści i zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, optymalizując i automatyzując procesy produkcyjne. Chociaż firmy coraz bardziej zdają sobie sprawie z potrzeby i zalet transformacji, to nie wiedzą w jaki sposób się do tego przygotować. Określenie kierunku rozwoju firmy, analiza, weryfikacja i wybranie optymalnych rozwiązań informatycznych, opracowanie tzw. mapy drogowej, jest czymś koniecznym, aby prawidłowo przeprowadzić firmę przez proces transformacji cyfrowej.
CZY PRZEDSIĘBIORSTWA MOGĄ LICZYĆ NA WSPARCIE INWESTYCJI ZWIĄZANYCH Z CYFRYZACJĄ?
Na pewno w nowej perspektywie przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dotacje do projektów z zakresu Przemysłu 4.0. Oprócz tego, bodźcem do zwiększenia inwestycji w tym zakresie, powinna być również ulga na robotyzację, wchodząca w życie od 2022 roku. Im więcej zachęt finansowych będzie dostępnych, tym więcej organizacji będzie szybciej wdrażać technologie z zakresu Przemysłu 4.0. Do tego jednak, aby szybko oznaczało również dobrze, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Cały proces powinien zacząć się od przygotowania mapy drogowej czyli dokładnego planu wdrożenia zmian w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji w oparciu o przygotowaną wcześniej ocenę dojrzałości cyfrowej. Warto zacząć już teraz.