Kolejny nabór wniosków w ramach Ścieżki SMART
5 grudnia 2023Grudniowy sukces naszego klienta
2 stycznia 2024Zakończył się niedawno II nabór wniosków w ramach Ścieżki SMART. Wiemy jak daleki jest od ideału i pracujemy mocno nad tym, żeby uwagi naszej branży zostały przez odpowiednie instytucje przeanalizowane, a konieczne zmiany wprowadzone w przyszłych konkursach.
Niezależnie od tego oczywiście, czekają nas kolejne konkursy w ramach FENG, w tym Ścieżka SMART dla konsorcjów. Czego dotyczy ten konkurs i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Nabór jest przeznaczony wyłącznie dla konsorcjów (liderem musi być przedsiębiorstwo), w skład których mogą wchodzić:
📌 duże przedsiębiorstwa,
📌 duże przedsiębiorstwa i MŚP,
📌 duże przedsiębiorstwa i organizacje badawcze lub pozarządowe,
📌 MŚP i organizacje badawcze lub pozarządowe,
📌 duże firmy i MŚP oraz organizacje badawcze lub pozarządowe.
Organizacja badawcza i organizacja pozarządowa mogą być wyłącznie konsorcjantami.
Dofinansowanie można uzyskać na realizację kompleksowych projektów z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw.
Minimalna wysokość wydatków kwalifikowanych w ramach modułu wynosi:
✅ w przypadku modułu B+R realizowanego przez konsorcjum, w skład którego nie wchodzi duże przedsiębiorstwo – 1 mln,
✅ w przypadku modułu B+R realizowanego przez konsorcjum, w skład którego wchodzi duże przedsiębiorstwo – 2 mln zł.
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów rozpocznie się 15 grudnia 2023 r. i potrwa do 8 lutego 2024 r. Z całości budżetu w wysokości 1,335 mld zł, połowa zostanie przeznaczona na projekty konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Każdy projekt może obejmować jeden lub kilka różnych modułów, w zależności od potrzeb konsorcjantów. Lider konsorcjum musi uczestniczyć w każdym zaplanowanym module, a jeżeli w skład konsorcjum wchodzi duże przedsiębiorstwo, moduł B+R jest dla niego obowiązkowy. Dodatkowo duże przedsiębiorstwo (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) musi zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie. W przypadku MŚP natomiast projekt musi obejmować jeden z dwóch modułów: B+R lub wdrożenie innowacji.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi Specjalistami.