Program FENG zaakceptowany przez Komisję Europejską
29 września 2022ROBOGRANT – rusza nabór wniosków
11 października 2022Bardzo długo czekaliśmy na moment, w którym największy program wspierający innowacyjność polskich przedsiębiorstw w ramach perspektywy 2021-2027 (FENG), będzie zatwierdzony przez KE. O przerwie w konkursach i „dziurze dotacyjnej” pomiędzy budżetami unijnymi pisaliśmy wcześniej tutaj.
Skupmy się na Priorytecie 1 programu, który dotyczy przede wszystkim wsparcia dla przedsiębiorców i możliwości realizowania kompleksowych projektów składających się z modułów. Jakie to będą moduły i czego będą dotyczyć?
Moduł – B+R
W ramach tego modułu, firma będzie mogła uzyskać dofinansowanie na wszystkie lub wybrane elementy procesu badawczego – od badań przemysłowych, przez prace rozwojowe, w tym tworzenie demonstratora/prototypu, testowanie go (również z zaangażowaniem odbiorców ostatecznych). Efektem modułu B+R powinno być opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Wdrożenie może być dofinansowane w ramach tego samego projektu, w module „Wdrożenie innowacji” lub w całości z innych środków.
Moduł – Wdrożenie innowacji
W ramach tego modułu możliwe będzie finansowanie wdrożenia w działalności przedsiębiorstwa wyników prac B+R, w formie innowacyjnych rozwiązań, spójnych z obszarami krajowych inteligentnych specjalizacji, a także innych kosztów bezpośrednio związanych z tymi wdrożeniami. Prace B+R będą mogły być dofinansowane w ramach modułu „B+R”, sfinansowane z innych środków lub zakupione przez Wnioskodawcę.
Moduł – Infrastruktura B+R
W ramach tego modułu Wnioskodawca będzie mógł dofinansować inwestycje w infrastrukturę B+R niezbędną do realizacji agendy badawczej na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów lub usług spójnych z obszarami krajowych inteligentnych specjalizacji. Infrastruktura będzie musiała służyć realizacji prac przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych. Agenda badawcza będzie mogła być dofinansowana w ramach modułu „B+R” lub zrealizowana w całości z innych środków.
Moduł – Kompetencje
Realizacja prac B+R, wdrażanie ich wyników oraz wprowadzanie innowacji jest możliwe, gdy pracownicy oraz kadra zarządzająca przedsiębiorstwa posiadają odpowiednie umiejętności. Wsparcie udzielane w tym module umożliwi doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających (związanych z pracami B+R), zdobywanie przez nich nowych umiejętności i kwalifikacji, w tym kwalifikacji z zakresu obszarów: prac B+R, inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłu w kierunku gospodarki 4.0, transferu technologii, zarządzania innowacjami, komercjalizacji wyników
prac B+R, kompetencji z zakresu internacjonalizacji, ochrony własności przemysłowej, cyfryzacji, polityki klimatycznej, ekoprojektowania, gospodarki o obiegu zamkniętym, gospodarki niskoemisyjnej, a także kompetencji niezbędnych do obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach kompleksowego projektu.
Moduł – Zazielenienie przedsiębiorstw
Celem wsparcia oferowanego w ramach modułu jest transformacja przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych. Realizacja modułu ma wpływać na zmianę myślenia przedsiębiorstw o całości prowadzonej działalności gospodarczej, uwzględnienia jej aspektów środowiskowych i przestawieniu jej na model cyrkularny: od wyboru kontrahentów i zasobów, przez projektowanie produktów i usług, aż po zrównoważoną produkcję i zarządzanie odpadami oraz cyklem życia produktów. Moduł obejmuje wsparcie ekoprojektowania, przeprowadzania ocen środowiskowych i dotyczących cyklu życia produktu, weryfikacji technologii środowiskowych oraz wdrożenie płynących z nich rekomendacji i wsparcie inwestycji w ramach zazieleniania przedsiębiorstw.
Moduł – Cyfryzacja
Wsparcie przeznaczone jest na finansowanie inwestycji związanych z zastosowaniem w przedsiębiorstwie rozwiązań zmierzających do cyfryzacji: produkcji, procesów, produktów, usług oraz modelu biznesowego. Wsparcie przeznaczone będzie również na podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach. Finansowanie będzie mogło być przeznaczone na wdrożenie w przedsiębiorstwie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych, z możliwości uzyskania wsparcia wykluczone będą natomiast wydatki na zakup oprogramowania biurowego, księgowego, systemy operacyjne komputerów osobistych wykorzystujących powszechnie znane i dostępne technologie.
Moduł – Internacjonalizacja
Celem wsparcia oferowanego w ramach modułu jest promocja zagraniczna produktów lub usług przedsiębiorstwa. Wsparcie w tym zakresie będzie dotyczyć m.in. komercjalizacji wyników prac B+R za granicą, udziału w międzynarodowych łańcuchach dostaw, promocji produktów lub usług na rynkach zagranicznych, uzyskania ochrony praw własności przemysłowej poza Polską lub ich obrona.
JAK TO MA DZIAŁAĆ ?
Przedsiębiorca będzie wybierać te moduły, które wynikają z jego potrzeb. Moduły obligatoryjne dla MŚP: B+R lub Wdrożenie innowacji. W przypadku dużych przedsiębiorstw moduł B+R będzie zawsze obligatoryjny. Pozostałe moduły są fakultatywne.
Możliwe będzie wsparcie tzw. projektów linearnych, które umożliwiają przeprowadzenie innowacyjnego przedsięwzięcia przez kolejne etapy jego rozwoju, jak również projektów nielinearnych, w których poszczególne moduły odpowiadają na zidentyfikowane potrzeby przedsiębiorcy z obszaru B+R+I, lecz ich realizacja nie jest od siebie uzależniona.
FENG ZATWIERDZONY – CO DALEJ ?
Wsparcie w FENG skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców to aż 4,36 mld euro. Wdrażanie programu to przede wszystkim zawarcie porozumień pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej a instytucjami, które będą odpowiadały za organizację konkursów. Następnie Komitet Monitorujący FENG będzie musiał przyjąć kryteriów wyboru projektów, nad którymi pracują już Grupy robocze m.in. nad Priorytetem 1 i Kredytem na innowacje technologiczne. Trzymamy kciuki za ogłoszenie konkursów jeszcze w tym roku.