Kolejne sukcesy naszych klientów
18 sierpnia 2022REACT-EU – dotacje w łódzkim
30 sierpnia 2022Największe wsparcie dla przedsiębiorców w budżecie 2014-2020 oferował Program Operacyjny Inteligentny Rozwój– ponad 8 mld euro na rozwój firm, badania i innowacje. W ramach programu dofinansowane zostały prace badawczo – rozwojowe i wdrożenia wyników tych prac, a innowacje dotyczyły praktycznie każdej branży kluczowej dla rozwoju Polski.
JAK TO WYGLĄDA W LICZBACH ?
- Ponad 9,5 tys. podmiotów otrzymało wsparcie;
- Przedsiębiorcy otrzymali ponad 28,5 mld zł unijnego dofinansowania;
- Powstało 426 nowych Centrów Badawczo – Rozwojowych;
- Jednostki naukowe skomercjalizowały 447 prac badawczo – rozwojowych;
- Projekty jedynie z zakresu B+R otrzymały ponad 20 mld zł dofinansowania;
- Wdrożonych zostało ponad 5,2 tys. wyników prac badawczych;
- Złożonych zostało 3,4 tys. wniosków patentowych;
- Realizowane projekty przyczyniły się do powstanie ponad 19 tys. nowych miejsc pracy;
- 728 start-upów otrzymało dofinansowanie na swoje inwestycje;
Do tych danych powinniśmy dorzucić co najmniej efekty poszczególnych regionalnych programów operacyjnych, w ramach których udzielane były dotacje dla przedsiębiorców na projekty badawcze, wdrożenia wyników prac B+R, cyfryzację czy internacjonalizację i promocję.
CZEMU O TYM PISZEMY ?
Pierwsze konkursy w ramach perspektywy 2007-2013 rozpoczęły się w lutym 2008 roku czyli z około 13 miesięcznym opóźnieniem. Pierwszy konkurs w ramach budżetu 2014-2020, z pierwszego zatwierdzonego w perspektywie programu operacyjnego, Polska Cyfrowa, został ogłoszony 30 grudnia 2014 r. Opóźnienie zatem było krótsze niż w przypadku poprzedniej perspektywy. Jaką mamy sytuację obecnie? Pod koniec sierpnia 2022 r. czyli 20 miesięcy po „rozpoczęciu” perspektywy, nie mamy uruchomionych żadnych konkursów. Praktycznie wszystkie kluczowe dokumenty są na etapie negocjacji z KE. Dodatkowo, nie mamy do dyspozycji nawet środków z Krajowego Planu Odbudowy, z których korzysta z sukcesem od wielu miesięcy większość państw członkowskich. Te państwa otrzymały już miliardy euro, z czego spora część przypada również dla przedsiębiorców. Oczywiście opóźnienia można tłumaczyć m.in. pandemią, ale wiemy, że nie jest to prawdziwy powód tego, że Polska i polscy przedsiębiorcy nie mają do tej pory nowych dotacji.
Patrząc na twarde liczby i otaczające nas wszędzie efekty dotacji unijnych nie sposób uwierzyć, że ktokolwiek przyjmuje często rzucane opinie, że nie potrzebujemy środków unijnych i poradzimy sobie bez nich. Polska ich potrzebuje i każdy kto o tym wie, powinien jak najszybciej i jak najczęściej informować otoczenie o problemach związanych z ich uzyskaniem, powodach tych problemów i edukować, edukować, edukować. Cytując red. Macieja Zakrockiego: „Myślę, że to najwyższy czas, by BCC, ale też inne środowiska wróciły do czasu sprzed akcesji i wznowiły kampanię informacyjną, edukacyjną dotyczącą integracji europejskiej. Za chwilę bowiem ta zmasowana kampania obozu rządzącego, mocno wspierana przez prorządowe media, intensywnie finansowane przez spółki skarbu państwa, zacznie przynosić efekty. Najpierw się okaże, że poradzimy sobie świetnie bez pieniędzy z KPO, a za chwilę, że i bez Unii Europejskiej”. Więcej tutaj.
Działajmy.