Dotacje dla przedsiębiorstw z Polski Wschodniej
20 lipca 2023Dotacje dla przedsiębiorców w śląskim
31 sierpnia 2023Celem dotacji i konkursu jest kompleksowe wsparcie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach prowadzących działalność gospodarczą na terenie makroregionu Polski Wschodniej.
Nabór wniosków w trybie konkursowym trwa od 2 sierpnia do 8 listopada 2023 roku. Alokacja środków ramach działania wynosi 100 mln. Przedsiębiorstwa będą mogły się ubiegać o dofinansowania na projekty o wartości od 200 000 PLN do 3 000 000 PLN. Maksymalna intensywność dofinansowania projektu (%) jest zgodna z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027.
CZYM jest automatyzacja i robotyzacja?
Automatyzacja to rodzaj innowacji procesowej, w ramach której, w określonych działaniach składających się na ten proces, praca ludzka zastępowana jest technologią. Robotyzacja oznacza rodzaj automatyzacji, w którym zastosowanym typem technologii są roboty wraz z technologiami komplementarnymi mającymi wpływ na ich pracę.
KTO należy do Makroregionu Polski Wschodniej?
Makroregion Polski Wschodniej obejmuje województwo lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego (m.st. Warszawa i powiatów tj. grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński).
Dofinansowanie otrzymają projekty polegające na przeprowadzeniu audytu technologicznego/diagnozy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa i opracowaniu mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz wdrożeniu działań związanych z automatyzacją i robotyzacją procesów co najmniej jednego z etapów produkcji (w oparciu o mapę drogową), których efektem będzie wdrożenie innowacji w procesie produkcji.
Kluczowym zatem jest, aby projekt obejmował automatyzacje lub robotyzację co najmniej jednego z następujących etapów produkcji:
- technologicznego (przekształcanie nakładów pracy i środków w produkty, w tym prace inżynieryjne i związane z nimi testy techniczne, analizy i certyfikacja jako wsparcie produkcji),
- magazynowania surowców wykorzystywanych w procesie technologicznym,
- transportu wewnętrznego, tj. zaopatrzenie linii produkcyjnej, odbiór produktów gotowych
z produkcji, - kontroli jakości wyprodukowanych produktów,
- pakowania.
Należy wziąć pod uwagę, że dodatkowo premiowane będą projekty, w których oprócz ww. innowacji procesowych przedsiębiorstwo wprowadzi innowacje produktową. Efektem innowacji produktowej są nowe lub ulepszone wyroby/usługi, znacząco różniące się od dotychczas oferowanych przez przedsiębiorstwo, które zostaną wprowadzone na rynek.
A CO z mapą drogową?
Celem mapy drogowej jest zidentyfikowanie potrzeb i ustalenie strategii w zakresie procesów automatyzacji lub robotyzacji pożądanych dla rozwoju przedsiębiorstwa. Minimalny zakres mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 został określony w dokumentacji konkursowej udostępnionej przez Instytucję realizującą zadania w ramach przedmiotowego działania tj. Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (zobacz)
CZYM jest natomiast audyt technologiczny/diagnoza dojrzałości cyfrowej?
Audyt, rozumiany jest jako analiza procesów produkcyjnych, usługowych lub biznesowych, które funkcjonują w przedsiębiorstwie i mogą podlegać automatyzacji/robotyzacji. Audyt technologiczny jest narzędziem diagnostycznym stosowanym do określenia bieżącej kondycji przedsiębiorstwa oraz mającym zastosowanie w planowaniu jej rozwoju.
Transformacja przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0 może przynieść znaczną przewagę konkurencyjną, dzięki zwiększeniu efektywności całego przedsiębiorstwa, co stanowi możliwość szybkiej reakcji na zmieniające się warunki rynkowe. Biorąc pod uwagę powyższe korzyści związane z transformacją przedsiębiorstwa zachęcamy do aplikowania o dofinansowanie.
W celu zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami zapraszamy do kontaktu z naszymi Specjalistami.