Wdrożenie wyników prac B+R
17 października 2024MEZOinwestycje MŚP w śląskim
13 stycznia 2025Dla polskich przedsiębiorców szykuje się sporo ciekawych konkursów dotacyjnych w 2025 roku. Podzieliliśmy je na trzy, główne grupy:
☑️ innowacje
☑️ ekoinwestycje
☑️ cyfryzacja.
INNOWACJE
W tej grupie przede wszystkim, mamy na myśli dofinansowania do projektów B+R oraz wdrożenia wyników prac badawczych czyli projekty inwestycyjne. Największym programem w tym zakresie, ale najtrudniejszym zarazem, jest Ścieżka SMART, która pozwala dofinansować innowacje w skali co najmniej kraju. Dodatkowo dofinansowanie można zdobyć do projektów z zakresu infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji czy „zazielenienia” przedsiębiorstwa (moduły dodatkowe w projekcie).
Dotacje na tego typu inwestycje będą również dostępne w programach regionalnych, w poszczególnych województwach. Przypominamy, że o możliwości aplikowania o dotacje w danym województwie decyduje faktyczna lokalizacja projektu, a nie siedziba firmy (często inna niż lokalizacja inwestycji). Trzeba również pamiętać, że konkursy regionalne skierowane są przeważnie do przedsiębiorstw z sektora MŚP.
W przypadku inwestycji w infrastrukturę produkcyjną (maszyny, urządzenia, środki trwałe), planowanych do realizacji zarówno przez sektor MŚP, jak i duże firmy, warto wziąć pod uwagę alternatywne, bezzwrotne wsparcie, które pozwoli odzyskać co najmniej taki sam procent kosztów inwestycji jak w typowych dotacjach unijnych.
EKOINWESTYCJE
Trwa obecnie nabór wniosków do Kredytu ekologicznego, gdzie o dotację mogą startować przedsiębiorstwa z całej Polski (nabór do 31 stycznia 2025 r.). Dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej i polegające m.in. na: termomodernizacji budynków, modernizacji czy wymianie maszyn na bardziej energooszczędne, instalowaniu OZE i magazynów energii. Konieczność realizacji takich inwestycji musi wynikać z przeprowadzonego wcześniej audytu energetycznego. Wsparcie ma formę premii ekologicznej – dofinansowania stanowiącego spłatę części kapitałowej kredytu przeznaczonego przez firmę na realizację inwestycji – wypłacanej przez BGK. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych wynosi 2 mln zł. Kolejny nabór wniosków planowany jest również na połowę 2025 roku (do 31 lipca).
W I kwartale 2025 r. planowane są również konkursy dla wszystkich przedsiębiorstw planujących inwestycje w magazyny energii elektrycznej i związaną z nimi infrastrukturę. Dofinansowanie będzie można otrzymać na budowę magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2MW i pojemności nie mniejszej niż 4 MWh. Magazyny powinny zostać podłączone do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej. Będą mogły to być zarówno magazyny typu stand-alone, jak i podłączone do istniejących instalacji OZE.
POZIOM I FORMA WSPARCIA
Dotacja:
- 45% kosztów kwalifikowanych – duże przedsiębiorstwa
- 55% kosztów kwalifikowanych – średnie przedsiębiorstwa
- 65% kosztów kwalifikowanych – małe przedsiębiorstwa
Pożyczka:
Przyznawane na warunkach preferencyjnych lub rynkowych, w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych.
MŚP z Polski Wschodniej będą mogły się starać dodatkowo o wsparcie na projekty w zakresie GOZ (Gospodarka o obiegu zamkniętym). Nabór wniosków ma trwać do 3 kwietnia 2025 r. W ramach konkursu dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące redukcji odpadów, zmniejszania materiałochłonności, a koszty kwalifikowane to m.in. prace budowlane, zakup środków trwałych, w tym nabycie, montaż i uruchomienie maszyn i urządzeń czy zakup i instalacje OZE. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 5 mln zł.
CYFRYZACJA
W tym zakresie wszyscy czekają (od ponad roku) na konkurs krajowy Dig.IT (dotacje na cyfryzacje) skierowany do MŚP z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu. Konkurs planowany jest w I kwartale 2025 r. Dotacje będzie można otrzymać na zakup i wdrożenie nowoczesnych technologii cyfrowych i środków trwałych dotyczących następujących obszarów transformacji cyfrowej: automatyzacja procesów i analityka biznesowa, cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem, rozwiązania chmurowe, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, cyberbezpieczeństwo czy zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Maksymalny poziom wsparcia ma wynosić 50%, nie więcej niż 850 000 PLN.
Krótka prezentacja dotycząca konkursu, wskazująca najważniejsze założenia i planowane kryteria oceny: TUTAJ
Będzie się działo. Dużo konkursów, wiele wyzwań, sporo nowości. Zapraszamy już teraz do konsultacji planowanych projektów.