ROBOGRANT – dotacje na robotyzacje
18 lutego 2022Wsparcie grantowe dla szpitali
24 marca 2022Sejm pracuje nad projektem ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych z pieniędzy europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 czyli tzw. ustawy wdrożeniowej. Wprowadza ona mechanizmy koordynacji programów współfinansowanych z funduszy strukturalnych, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Funduszu Spójności oraz zawiera także szczegółowe przepisy dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa wdrożeniowa określa zasady i podstawowe dokumenty, które służą realizacji inwestycji dofinansowanych z funduszy europejskich. Co się dzieje poza tym w związku z nową Perspektywą?
FEPZ 2021-2027
Program Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego dostępny tutaj: https://rpo.wzp.pl/sites/default/files/fepz_wer_1_20220124.pdf
Program zawierać będzie siedem głównych priorytetów, w tym m.in.:
- Przedsiębiorcze Pomorze Zachodnie (alokacja: 226 400 000 EUR).
Zamierzenia: zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej, wzmacnianie konkurencyjności firm, przyjazne warunki dla rozwoju MŚP, wdrażanie regionalnego systemu innowacji, upowszechnianie technologii cyfrowych; - Zielone Pomorze Zachodnie (alokacja: 268 190 771 EUR), Zamierzenia: ograniczenie niskiej emisji, rozwój energetyki opartej na OZE, minimalizowanie zagrożeń związanych z suszą i powodziami, rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej.
Konsultacje społeczne trwają do dzisiaj tj. 28 lutego. Po konsultacjach dokument zostanie wysłany do Komisji Europejskiej. Nastąpić to ma 15 marca 2022 r.
FEW 2021+
Fundusze Europejskie dla Wielkopolski – program dostępny tutaj
Etap wdrażania: projekt po konsultacjach społecznych.
Wielkopolska jest jednym z najszybciej rozwijających się polskich regionów. To spowodowało, że została zakwalifikowana do regionów przejściowych (zamożniejszych), czyli takich, które osiągnęły 75% PKB na mieszkańca średniej unijnej, co oznacza zmniejszenie alokacji unijnej dla regionu. Wielkopolska będzie mieć do dyspozycji w sumie 2,058 mld euro (w perspektywie 2014-2020 było to ok. 2,45 mld euro).
FEdKP 2021-2027
Program dostępny tutaj.
Etap wdrażania: 14 stycznia 2022 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął drugą wersję projektu Programu: Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027. W dalszej kolejności w ciągu 3 miesięcy od przedłożenia Umowy Partnerstwa dokument zostanie przesłany do Komisji Europejskiej w celu negocjacji ostatecznych zapisów FEdKP.
W ramach programu realizowanych będzie 10 priorytetów:
- Innowacyjność i konkurencyjność regionu
- Czysta energia dla regionu
- Ochrona zasobów środowiska regionu
- Spójny i dostępny region
- Potencjały endogeniczne regionu
- Społeczny wymiar regionu
- Rozwój Lokalny Regionu
- Region bliski mieszkańcom
- Pomoc techniczna EFRR
- Pomoc techniczna EFS+
Budżet programu wynosi 1 753 423 961 euro.
FEM 2021-2027
Fundusze Europejskie dla Mazowsza – program dostępny tutaj.
Etap wdrażania: po konsultacjach społecznych.
W ramach programu realizowanych będzie 10 priorytetów, w tym m.in.: Priorytet I – Bardziej konkurencyjne i inteligentne Mazowsze czy Priorytet II – Bardziej zielone Mazowsze.
FUNDUSZE EUROPEJSKIE dla MAŁOPOLSKI 2021-2027
Program dostępny tutaj.
Etap wdrażania: po konsultacjach społecznych.
W ramach nowej perspektywy finansowej Małopolska ma dysponować kwotą 2,567 mld euro. W ramach programu realizowane będą m.in.:
PRIORYTET 1. INTELIGENTNY I KONKURENCYJNY REGION
PRIORYTET 2. ENERGETYKA I ŚRODOWISKO
PRIORYTET 3. MOBILNA MAŁOPOLSKA
PRIORYTET 4. MAŁOPOLSKA INFRASTRUKTURA SPOŁECZNA
PRIORYTET 6. MAŁOPOLSKA BLIŻEJ MIESZKAŃCÓW
FUNDUSZE EUROPEJSKIE dla ŚWIĘTOKRZYSKIEGO 2021-2027
Program dostępny tutaj.
Etap wdrażania: Zarząd Województwa Świętokrzyskiego 22 stycznia 2022 r. przyjął zaktualizowany projekt programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, uwzględniający uwagi z przeprowadzonych konsultacji społecznych.
W ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 województwo świętokrzyskie ma do rozdysponowania kwotę 1 mld 403 mln euro, z czego ponad 1 mld euro zostanie przeznaczone na projekty inwestycyjne. Główny nacisk zostanie położony na wsparciu przedsiębiorczości i innowacji oraz inwestycje przyjazne środowisku. Unijne fundusze mają również pomagać w procesie budowy gospodarki opartej na wiedzy oraz stwarzać warunki do współpracy przedsiębiorstw i nauki.
FUNDUSZE EUROPEJSKIE dla LUBELSKIEGO 2021-2027
Program dostępny tutaj.
Etap wdrażania: konsultacje trwają do 1 marca.
Lubelskie jest drugim województwem w kraju pod względem alokacji na finansowanie programów regionalnych. Kwota zaproponowana w projekcie Umowy Partnerstwa na lata 2021-27 to prawie 2,3 mld euro. Co najmniej 14,84% środków EFRR zasili przedsięwzięcia wspierające innowacyjną i inteligentną transformację gospodarczą, a ponad 33,23 % środków EFRR wspomoże region w promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem oraz zrównoważonej mobilności miejskiej.
FUNDUSZE EUROPEJSKIE dla POMORZA 2021-2027
Program dostępny tutaj.
Etap wdrażania: po konsultacjach społecznych.
Budżet środków unijnych w programie wyniesie 1,67 mld euro, z czego 1,25 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie unijne w nowej perspektywie skupi się przede wszystkim na sferze gospodarczej, cyfryzacji, energetyce, środowisku, transporcie oraz edukacji, rynku pracy i włączeniu społecznym.
FUNDUSZE EUROPEJSKIE dla WARMII i MAZUR 2021-2027
Program FEWIM dostępny tutaj.
Etap wdrażania: po konsultacjach społecznych.
Planowana wartość alokacji nowego programu 1,731 mld euro.
Dzieje się sporo, bardziej lub mniej dynamicznie, w zależności od regionu i programu. Jedno wiemy już teraz: nie należy spodziewać się konkursów dla przedsiębiorców w ramach nowej perspektywy szybciej niż w III kwartale tego roku. Dobrze, że nieprzerwanie mamy do dyspozycji alternatywne formy bezzwrotnego wsparcia na inwestycje.